Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
This is Merlinlamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms, and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E12 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Flush Mount |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living room/Dining room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
This is Merlinlamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms, and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E12 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Flush Mount |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living room/Dining room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Original: $899.00
-70%$899.00
$269.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is Merlinlamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms, and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E12 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Flush Mount |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living room/Dining room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |






















