French Modern Minimalist Cream Style Dome Chandelier for Living Room/Bedroom
French style pearl strand with glittering and charming crystals, showing the light luxury texture to the fullest. The cream glass shade has a smooth surface and soft light transmission, with a half-open design for easy bulb replacement. The vanilla cream stem is brightly coloured and full of texture. You will fall in love with this crystal chandelier once you saw it online, or even more when installed in your dining/living room, duplex, loft, villa.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Remote Control Included Or Not | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














French Modern Minimalist Cream Style Dome Chandelier for Living Room/Bedroom
French Modern Minimalist Cream Style Dome Chandelier for Living Room/Bedroom
French style pearl strand with glittering and charming crystals, showing the light luxury texture to the fullest. The cream glass shade has a smooth surface and soft light transmission, with a half-open design for easy bulb replacement. The vanilla cream stem is brightly coloured and full of texture. You will fall in love with this crystal chandelier once you saw it online, or even more when installed in your dining/living room, duplex, loft, villa.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Remote Control Included Or Not | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $899.00
-70%$899.00
$269.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
French style pearl strand with glittering and charming crystals, showing the light luxury texture to the fullest. The cream glass shade has a smooth surface and soft light transmission, with a half-open design for easy bulb replacement. The vanilla cream stem is brightly coloured and full of texture. You will fall in love with this crystal chandelier once you saw it online, or even more when installed in your dining/living room, duplex, loft, villa.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Remote Control Included Or Not | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















