Vintage Characteristic Moroccan Hollow Carved Handmade Pendant Chandelier for Bedroom/Dining Room/Cafe/Hotel/Bar B&B
Illuminate any space with this exquisite Moroccan chandelier. Handmade with intricate hollow carved flowers, it adds a touch of vintage charm to any bedroom, dining room, cafe, hotel, or bar. Bring timeless elegance and character to your space with this unique and one-of-a-kind piece.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material |
Iron Electroplated Bronze |
| Light Fixture Form | Pendant Chandelier |
| Style | Retro Exotic |
| Light Source | 5W E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Size | D20cm*H60cm/D7.8''*H23.5'' |
| Fixture Shape |
Hexagonal Prism |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Restaurant/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable(40cm/15.6'') |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Vintage Characteristic Moroccan Hollow Carved Handmade Pendant Chandelier for Bedroom/Dining Room/Cafe/Hotel/Bar B&B
Vintage Characteristic Moroccan Hollow Carved Handmade Pendant Chandelier for Bedroom/Dining Room/Cafe/Hotel/Bar B&B
Illuminate any space with this exquisite Moroccan chandelier. Handmade with intricate hollow carved flowers, it adds a touch of vintage charm to any bedroom, dining room, cafe, hotel, or bar. Bring timeless elegance and character to your space with this unique and one-of-a-kind piece.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material |
Iron Electroplated Bronze |
| Light Fixture Form | Pendant Chandelier |
| Style | Retro Exotic |
| Light Source | 5W E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Size | D20cm*H60cm/D7.8''*H23.5'' |
| Fixture Shape |
Hexagonal Prism |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Restaurant/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable(40cm/15.6'') |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $599.00
-70%$599.00
$179.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate any space with this exquisite Moroccan chandelier. Handmade with intricate hollow carved flowers, it adds a touch of vintage charm to any bedroom, dining room, cafe, hotel, or bar. Bring timeless elegance and character to your space with this unique and one-of-a-kind piece.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material |
Iron Electroplated Bronze |
| Light Fixture Form | Pendant Chandelier |
| Style | Retro Exotic |
| Light Source | 5W E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Size | D20cm*H60cm/D7.8''*H23.5'' |
| Fixture Shape |
Hexagonal Prism |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Restaurant/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable(40cm/15.6'') |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















