Vintage Crystal Pendant Candle Light in Antique Gold Finish Chandelier for Living Room/Bedroom
This chandelier features a layered design of candle-shaped bulb stems with small saucer sups placed on curved iron arms in nostalgic tones.The shiny crystal bead chain is connected to the candle light arm,brass body,and the traditional design shape reveals a stylish element.Perfect for kitchens, dining rooms,living rooms and other places to add a touch of luxury to your home decor.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Vintage Crystal Pendant Candle Light in Antique Gold Finish Chandelier for Living Room/Bedroom
Vintage Crystal Pendant Candle Light in Antique Gold Finish Chandelier for Living Room/Bedroom
This chandelier features a layered design of candle-shaped bulb stems with small saucer sups placed on curved iron arms in nostalgic tones.The shiny crystal bead chain is connected to the candle light arm,brass body,and the traditional design shape reveals a stylish element.Perfect for kitchens, dining rooms,living rooms and other places to add a touch of luxury to your home decor.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $859.00
-70%$859.00
$257.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier features a layered design of candle-shaped bulb stems with small saucer sups placed on curved iron arms in nostalgic tones.The shiny crystal bead chain is connected to the candle light arm,brass body,and the traditional design shape reveals a stylish element.Perfect for kitchens, dining rooms,living rooms and other places to add a touch of luxury to your home decor.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















