Crystal Leaf Chandelier For Dining Table Branch Style Ceiling Light for Modern Home
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Crystal Leaf Chandelier For Dining Table Branch Style Ceiling Light for Modern Home
Crystal Leaf Chandelier For Dining Table Branch Style Ceiling Light for Modern Home
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |
Original: $1,103.99
-70%$1,103.99
$331.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |















