New Modern French Elegant Oversized 3-tiered Silver Seashells Long Crystal Chandelier for Staircase
Inspired by the beauty of nature - clear and natural crystal beaded curtains that resemble shells dancing in the wind, cascading round hardware bodies embellished with elegant shells, this lamp is beautiful with a touch of elegance and class, this lamp adorns stairwells or commercial premises, this piece is durable and is sure to leave a rich design and beautiful interior lighting. Thanks to its artistic shape, it can be the centrepiece of an interior on its own or in?clusters.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-30©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 2?Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

New Modern French Elegant Oversized 3-tiered Silver Seashells Long Crystal Chandelier for Staircase
New Modern French Elegant Oversized 3-tiered Silver Seashells Long Crystal Chandelier for Staircase
Inspired by the beauty of nature - clear and natural crystal beaded curtains that resemble shells dancing in the wind, cascading round hardware bodies embellished with elegant shells, this lamp is beautiful with a touch of elegance and class, this lamp adorns stairwells or commercial premises, this piece is durable and is sure to leave a rich design and beautiful interior lighting. Thanks to its artistic shape, it can be the centrepiece of an interior on its own or in?clusters.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-30©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 2?Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the beauty of nature - clear and natural crystal beaded curtains that resemble shells dancing in the wind, cascading round hardware bodies embellished with elegant shells, this lamp is beautiful with a touch of elegance and class, this lamp adorns stairwells or commercial premises, this piece is durable and is sure to leave a rich design and beautiful interior lighting. Thanks to its artistic shape, it can be the centrepiece of an interior on its own or in?clusters.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-30©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 2?Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















