Affordable French Vintage Iron Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room / Restaurant / Cafe / Hotel lobby
This chandelier combines an iron frame with crystal accents in a vintage design, with candle-like bulbs with small saucer cups resting on a curved iron arm. Strands of crystal beads are intertwined with a circular drop at the end for a romantic French touch. Available in two colors: classic black and white, it transports you back to the Middle Ages. This look evokes a timeless aesthetic for a variety of high-ceilinged rooms, from staircases to dining tables, and commercial areas such as vintage cafes and themed restaurants. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Ding Room/ Coffe Shops |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Affordable French Vintage Iron Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room / Restaurant / Cafe / Hotel lobby
Affordable French Vintage Iron Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room / Restaurant / Cafe / Hotel lobby
This chandelier combines an iron frame with crystal accents in a vintage design, with candle-like bulbs with small saucer cups resting on a curved iron arm. Strands of crystal beads are intertwined with a circular drop at the end for a romantic French touch. Available in two colors: classic black and white, it transports you back to the Middle Ages. This look evokes a timeless aesthetic for a variety of high-ceilinged rooms, from staircases to dining tables, and commercial areas such as vintage cafes and themed restaurants. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Ding Room/ Coffe Shops |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,199.00
-70%$1,199.00
$359.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier combines an iron frame with crystal accents in a vintage design, with candle-like bulbs with small saucer cups resting on a curved iron arm. Strands of crystal beads are intertwined with a circular drop at the end for a romantic French touch. Available in two colors: classic black and white, it transports you back to the Middle Ages. This look evokes a timeless aesthetic for a variety of high-ceilinged rooms, from staircases to dining tables, and commercial areas such as vintage cafes and themed restaurants. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Ding Room/ Coffe Shops |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















