Alouett Glass Linear Chandelier
The Alouett Collection is a testament to craftsmanship and elegant design, allowing you to experience timeless sophistication. Each fixture is meticulously handcrafted from high-quality solid brass to ensure durability and a sense of luxury. Borosilicate glass shades with reeds add a sophisticated texture, radiating a warm and radiant glow. Every detail is meticulously hand-polished and antiqued or plated for a rich, long-lasting shine.
Dimensions
Overall: 60" W x 11" D x 60" OAH*
Weight: 55 lbs
Ceiling plate / j-box: Two 4.5” Circular Ceiling Mounts - 43” on Center
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Alouett Glass Linear Chandelier
Alouett Glass Linear Chandelier
The Alouett Collection is a testament to craftsmanship and elegant design, allowing you to experience timeless sophistication. Each fixture is meticulously handcrafted from high-quality solid brass to ensure durability and a sense of luxury. Borosilicate glass shades with reeds add a sophisticated texture, radiating a warm and radiant glow. Every detail is meticulously hand-polished and antiqued or plated for a rich, long-lasting shine.
Dimensions
Overall: 60" W x 11" D x 60" OAH*
Weight: 55 lbs
Ceiling plate / j-box: Two 4.5” Circular Ceiling Mounts - 43” on Center
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,488.00
-70%$2,488.00
$746.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alouett Collection is a testament to craftsmanship and elegant design, allowing you to experience timeless sophistication. Each fixture is meticulously handcrafted from high-quality solid brass to ensure durability and a sense of luxury. Borosilicate glass shades with reeds add a sophisticated texture, radiating a warm and radiant glow. Every detail is meticulously hand-polished and antiqued or plated for a rich, long-lasting shine.
Dimensions
Overall: 60" W x 11" D x 60" OAH*
Weight: 55 lbs
Ceiling plate / j-box: Two 4.5” Circular Ceiling Mounts - 43” on Center
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
















