Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier brings an air of oriental elegance to your living or dining room. An artful combination of wood and clean lined modern minimalism, this elegant chandelier is hand-made for unique and creative style. Its natural colors and material create an exquisite feel and warm ambiance. Perfect for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Wood |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Oriental |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Dome |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Hallway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier for Living/Dining Room
Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier brings an air of oriental elegance to your living or dining room. An artful combination of wood and clean lined modern minimalism, this elegant chandelier is hand-made for unique and creative style. Its natural colors and material create an exquisite feel and warm ambiance. Perfect for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Wood |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Oriental |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Dome |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Hallway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,299.00
-70%$1,299.00
$389.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Art Oriental Tone Hand-made Wood Dome Pendant Chandelier brings an air of oriental elegance to your living or dining room. An artful combination of wood and clean lined modern minimalism, this elegant chandelier is hand-made for unique and creative style. Its natural colors and material create an exquisite feel and warm ambiance. Perfect for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Wood |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Oriental |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Dome |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Hallway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















