Crystal Tassel Chandelier Set For Living Room/Dining Room and Bedroom
This crystal chandelier can be widely used in home decoration in the living room, bedroom, dining room, etc., and can also be used in hotels, cafes, restaurants, and other commercial places to create a sense of high-end luxury, and enhance the decorative character.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Statement |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Crystal Tassel Chandelier Set For Living Room/Dining Room and Bedroom
Crystal Tassel Chandelier Set For Living Room/Dining Room and Bedroom
This crystal chandelier can be widely used in home decoration in the living room, bedroom, dining room, etc., and can also be used in hotels, cafes, restaurants, and other commercial places to create a sense of high-end luxury, and enhance the decorative character.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Statement |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,299.00
-70%$1,299.00
$389.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This crystal chandelier can be widely used in home decoration in the living room, bedroom, dining room, etc., and can also be used in hotels, cafes, restaurants, and other commercial places to create a sense of high-end luxury, and enhance the decorative character.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Statement |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
















