Designer Creative Light Luxury Boat-shaped Crystal Chandelier for Bedroom/ Living Room/ Bar /Dining Room
This crystal chandelier is made of high quality crystal and stainless steel, and its overall shape resembles a ship.Woven crystal strands constitute most of the boat body hanging from stainless steel wires.Crystal beaded chains are irregularly arranged at the bottom adding another sense of mobility and agility.Installing it in the bedroom/living room/dining room/bar is very suitable.It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Boat |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Designer Creative Light Luxury Boat-shaped Crystal Chandelier for Bedroom/ Living Room/ Bar /Dining Room
Designer Creative Light Luxury Boat-shaped Crystal Chandelier for Bedroom/ Living Room/ Bar /Dining Room
This crystal chandelier is made of high quality crystal and stainless steel, and its overall shape resembles a ship.Woven crystal strands constitute most of the boat body hanging from stainless steel wires.Crystal beaded chains are irregularly arranged at the bottom adding another sense of mobility and agility.Installing it in the bedroom/living room/dining room/bar is very suitable.It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Boat |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,705.99
-70%$1,705.99
$511.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This crystal chandelier is made of high quality crystal and stainless steel, and its overall shape resembles a ship.Woven crystal strands constitute most of the boat body hanging from stainless steel wires.Crystal beaded chains are irregularly arranged at the bottom adding another sense of mobility and agility.Installing it in the bedroom/living room/dining room/bar is very suitable.It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Boat |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















