Designer Model Simple Light Luxury Creative Tiered Spiral Glass Chandelier for Living Room / Bedroom / Foyer
The body of this chandelier is made primarily of glass and stainless steel. It combines the elegance of a traditional spiral design with the sleekness of a post-modern fixture, with an array of matte glass rods on a stainless steel frame.Inclined form grants the chandelier curve beauty and ethereal feelings. More than ten lights are concealed within it, offering soft but still abundant illumination for the space through hazy glass. It's the perfect home decor for bedrooms and hallways, and it's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-35©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/? Restaurant |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Designer Model Simple Light Luxury Creative Tiered Spiral Glass Chandelier for Living Room / Bedroom / Foyer
Designer Model Simple Light Luxury Creative Tiered Spiral Glass Chandelier for Living Room / Bedroom / Foyer
The body of this chandelier is made primarily of glass and stainless steel. It combines the elegance of a traditional spiral design with the sleekness of a post-modern fixture, with an array of matte glass rods on a stainless steel frame.Inclined form grants the chandelier curve beauty and ethereal feelings. More than ten lights are concealed within it, offering soft but still abundant illumination for the space through hazy glass. It's the perfect home decor for bedrooms and hallways, and it's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-35©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/? Restaurant |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,110.99
-70%$1,110.99
$333.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made primarily of glass and stainless steel. It combines the elegance of a traditional spiral design with the sleekness of a post-modern fixture, with an array of matte glass rods on a stainless steel frame.Inclined form grants the chandelier curve beauty and ethereal feelings. More than ten lights are concealed within it, offering soft but still abundant illumination for the space through hazy glass. It's the perfect home decor for bedrooms and hallways, and it's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-35©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/? Restaurant |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















