Designer Models Oversized Aluminium Long Tassel Pendant Chendelier for Large Living Room/Staircase/Villa
The body of this chandelier is made of stainless steel and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-40©O |
| Fixture Shape | Cascade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Designer Models Oversized Aluminium Long Tassel Pendant Chendelier for Large Living Room/Staircase/Villa
Designer Models Oversized Aluminium Long Tassel Pendant Chendelier for Large Living Room/Staircase/Villa
The body of this chandelier is made of stainless steel and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-40©O |
| Fixture Shape | Cascade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,448.99
-70%$1,448.99
$434.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made of stainless steel and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-40©O |
| Fixture Shape | Cascade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















