Designer Recommended Modern Rectangle Crystal Pendant Chandelier for Dining Table/Kitchen Island/Bar
Made of brass and high quality crystal, this sculptural chandelier takes the geometry of the classic chandelier silhouette and turns it into a diamond-like hexagonal crystal unit. Polished golden brass as the primary material guarantees high quality corrosion and rust resistance to support long-term use. Used individually, or by grouping several items into one large chandelier, the faceted components appear clear, regular and geometric. Perfect for long dining tables, kitchen islands, water bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No(dimmer switch not included) |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-18©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Designer Recommended Modern Rectangle Crystal Pendant Chandelier for Dining Table/Kitchen Island/Bar
Designer Recommended Modern Rectangle Crystal Pendant Chandelier for Dining Table/Kitchen Island/Bar
Made of brass and high quality crystal, this sculptural chandelier takes the geometry of the classic chandelier silhouette and turns it into a diamond-like hexagonal crystal unit. Polished golden brass as the primary material guarantees high quality corrosion and rust resistance to support long-term use. Used individually, or by grouping several items into one large chandelier, the faceted components appear clear, regular and geometric. Perfect for long dining tables, kitchen islands, water bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No(dimmer switch not included) |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-18©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,202.99
-70%$1,202.99
$360.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made of brass and high quality crystal, this sculptural chandelier takes the geometry of the classic chandelier silhouette and turns it into a diamond-like hexagonal crystal unit. Polished golden brass as the primary material guarantees high quality corrosion and rust resistance to support long-term use. Used individually, or by grouping several items into one large chandelier, the faceted components appear clear, regular and geometric. Perfect for long dining tables, kitchen islands, water bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No(dimmer switch not included) |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-18©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















