European Style Luxury Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room/Foyer/Entrys/Hallway
This chandelier is made of glass, brass and crystal materials. The chandelier has a single tier design with multiple candle-like bulb stems with small saucer cups resting on curved brass arms that are connected by crystal chains to a central brass arm above. Below is a glass shade with a unique shape and fine workmanship that transmits light softly and without harshness. Perfect for rooms with high ceilings, including living rooms, hallways, foyers, dining rooms, vintage cafes, etc.As a decorative or lighting fixtures are very suitable,can make your guests bright.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass,Glass,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Foyer/ Hotel Lobby / Entrys |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









European Style Luxury Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room/Foyer/Entrys/Hallway
European Style Luxury Crystal Pendant Candle Chandelier for Living Room/Foyer/Entrys/Hallway
This chandelier is made of glass, brass and crystal materials. The chandelier has a single tier design with multiple candle-like bulb stems with small saucer cups resting on curved brass arms that are connected by crystal chains to a central brass arm above. Below is a glass shade with a unique shape and fine workmanship that transmits light softly and without harshness. Perfect for rooms with high ceilings, including living rooms, hallways, foyers, dining rooms, vintage cafes, etc.As a decorative or lighting fixtures are very suitable,can make your guests bright.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass,Glass,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Foyer/ Hotel Lobby / Entrys |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,399.00
-70%$1,399.00
$419.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of glass, brass and crystal materials. The chandelier has a single tier design with multiple candle-like bulb stems with small saucer cups resting on curved brass arms that are connected by crystal chains to a central brass arm above. Below is a glass shade with a unique shape and fine workmanship that transmits light softly and without harshness. Perfect for rooms with high ceilings, including living rooms, hallways, foyers, dining rooms, vintage cafes, etc.As a decorative or lighting fixtures are very suitable,can make your guests bright.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass,Glass,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Foyer/ Hotel Lobby / Entrys |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















