Extra Large Ceramics Twig White Flowers Chandelier Iron Tree Branch Pendant Light For Big Living/ Dining Room
The whole light body is made of high-quality Ceramics and metal. It is designed in a luxury modern style. It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Extra Large Ceramics Twig White Flowers Chandelier Iron Tree Branch Pendant Light For Big Living/ Dining Room
Extra Large Ceramics Twig White Flowers Chandelier Iron Tree Branch Pendant Light For Big Living/ Dining Room
The whole light body is made of high-quality Ceramics and metal. It is designed in a luxury modern style. It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,499.00
-70%$1,499.00
$449.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The whole light body is made of high-quality Ceramics and metal. It is designed in a luxury modern style. It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
















