Extra Large European Crystal Beaded Chandelier Candle Light for Stairs / Duplex / Villa
The body of this chandelier is made of high quality crystal.Like a huge white trumpet flower hanging from the ceiling, this Bohemian style chandelier features petticoat-shaped iron frame trimmed with candle-shaped bulb stems with little dish cups. Numerous strands of crystal beads woven together, and the extra part of the bottom is well arranged like valances hanging freely from the champagne colored frame. Extra large size, ideal for high-ceiling rooms. like living room, staircase, big bedroom, etc.It's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 6㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Extra Large European Crystal Beaded Chandelier Candle Light for Stairs / Duplex / Villa
Extra Large European Crystal Beaded Chandelier Candle Light for Stairs / Duplex / Villa
The body of this chandelier is made of high quality crystal.Like a huge white trumpet flower hanging from the ceiling, this Bohemian style chandelier features petticoat-shaped iron frame trimmed with candle-shaped bulb stems with little dish cups. Numerous strands of crystal beads woven together, and the extra part of the bottom is well arranged like valances hanging freely from the champagne colored frame. Extra large size, ideal for high-ceiling rooms. like living room, staircase, big bedroom, etc.It's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 6㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,099.00
-70%$1,099.00
$329.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made of high quality crystal.Like a huge white trumpet flower hanging from the ceiling, this Bohemian style chandelier features petticoat-shaped iron frame trimmed with candle-shaped bulb stems with little dish cups. Numerous strands of crystal beads woven together, and the extra part of the bottom is well arranged like valances hanging freely from the champagne colored frame. Extra large size, ideal for high-ceiling rooms. like living room, staircase, big bedroom, etc.It's absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 6㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















