Extra Large Luxury Multi-tier Gold Glass Chandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Extra Large Luxury Multi-tier Gold Glass Chandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
Extra Large Luxury Multi-tier Gold Glass Chandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
Original: $2,769.99
-70%$2,769.99
$831.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
















