Extra Large Multi-layered Post-Modern Luxury Metal Chains Chandelier for High-ceiling Room
This huge chandelier is made of metal material with multiple processes, saturated colors, and durability. It is designed in a luxurious and atmospheric post-modern style, and its shape is full of creativity and novelty. The multi-layered spiral metal long tassel gives a sense of sophisticated atmosphere. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for various applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings, etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Hallway |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable 118.1"Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Extra Large Multi-layered Post-Modern Luxury Metal Chains Chandelier for High-ceiling Room
Extra Large Multi-layered Post-Modern Luxury Metal Chains Chandelier for High-ceiling Room
This huge chandelier is made of metal material with multiple processes, saturated colors, and durability. It is designed in a luxurious and atmospheric post-modern style, and its shape is full of creativity and novelty. The multi-layered spiral metal long tassel gives a sense of sophisticated atmosphere. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for various applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings, etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Hallway |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable 118.1"Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,499.00
-70%$1,499.00
$449.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This huge chandelier is made of metal material with multiple processes, saturated colors, and durability. It is designed in a luxurious and atmospheric post-modern style, and its shape is full of creativity and novelty. The multi-layered spiral metal long tassel gives a sense of sophisticated atmosphere. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for various applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings, etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape: | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living Room/Hallway |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable 118.1"Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
















