Kinney Linear Chandelier Brushed Brass 9-Globe Modern Chandelier
Eight glowing globes dance along a sleek brushed-brass arm, turning any room into a luminous runway. The chandelier’s dimmable LEDs let you set the mood from warm-white coziness to crisp daylight brilliance. Designed for sloped ceilings, it fits effortlessly into modern villas, hotels, or cozy bedrooms. Easy assembly and professional hard-wire installation complete the upscale experience.
Dimensions:
- 48" Width x 11.25" Depth x 9" Height
- Number of Sockets: 9
- Weight: 18LBS
- Maximum hanging distance: 150"
- Canopy: 5"Depth x 30"Width
Specifications:
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal with brass finish and glass globes |
| Finish | Brass |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K / Daylight 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | Hardwire (Professional installation recommended) |
| Application | Home, Villa, Hotel, Living Room, Dining Room, Bedroom |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Kinney Linear Chandelier Brushed Brass 9-Globe Modern Chandelier
Kinney Linear Chandelier Brushed Brass 9-Globe Modern Chandelier
Eight glowing globes dance along a sleek brushed-brass arm, turning any room into a luminous runway. The chandelier’s dimmable LEDs let you set the mood from warm-white coziness to crisp daylight brilliance. Designed for sloped ceilings, it fits effortlessly into modern villas, hotels, or cozy bedrooms. Easy assembly and professional hard-wire installation complete the upscale experience.
Dimensions:
- 48" Width x 11.25" Depth x 9" Height
- Number of Sockets: 9
- Weight: 18LBS
- Maximum hanging distance: 150"
- Canopy: 5"Depth x 30"Width
Specifications:
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal with brass finish and glass globes |
| Finish | Brass |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K / Daylight 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | Hardwire (Professional installation recommended) |
| Application | Home, Villa, Hotel, Living Room, Dining Room, Bedroom |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight glowing globes dance along a sleek brushed-brass arm, turning any room into a luminous runway. The chandelier’s dimmable LEDs let you set the mood from warm-white coziness to crisp daylight brilliance. Designed for sloped ceilings, it fits effortlessly into modern villas, hotels, or cozy bedrooms. Easy assembly and professional hard-wire installation complete the upscale experience.
Dimensions:
- 48" Width x 11.25" Depth x 9" Height
- Number of Sockets: 9
- Weight: 18LBS
- Maximum hanging distance: 150"
- Canopy: 5"Depth x 30"Width
Specifications:
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal with brass finish and glass globes |
| Finish | Brass |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K / Daylight 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | Hardwire (Professional installation recommended) |
| Application | Home, Villa, Hotel, Living Room, Dining Room, Bedroom |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
















