Lucca Sputnik Chandelier for Living Room
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Lucca Sputnik Chandelier for Living Room
Lucca Sputnik Chandelier for Living Room
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Original: $1,300.00
-70%$1,300.00
$390.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
















