Venezia Luxor Modern Brass Chandelier - [Brass]
The funky Luxor Chandelier brings a splash of Mid-Century Modern flair as it illuminates your furniture arrangement. This metal fixture with antique brass finish features 8 arms spanning out from a spherical center. White glass globe shades enhance this design’s retro look.
Product Specifications:
- Width: 33 inches
- Height: 33 inches
- Weight: 20lbs
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Venezia Luxor Modern Brass Chandelier - [Brass]
Venezia Luxor Modern Brass Chandelier - [Brass]
The funky Luxor Chandelier brings a splash of Mid-Century Modern flair as it illuminates your furniture arrangement. This metal fixture with antique brass finish features 8 arms spanning out from a spherical center. White glass globe shades enhance this design’s retro look.
Product Specifications:
- Width: 33 inches
- Height: 33 inches
- Weight: 20lbs
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,753.20
-70%$1,753.20
$525.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The funky Luxor Chandelier brings a splash of Mid-Century Modern flair as it illuminates your furniture arrangement. This metal fixture with antique brass finish features 8 arms spanning out from a spherical center. White glass globe shades enhance this design’s retro look.
Product Specifications:
- Width: 33 inches
- Height: 33 inches
- Weight: 20lbs
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
















