Luxury Classic Clear Crystal Chandelier for Foyer/Staircase/Entryway/Hallway
This Traditional CanMLe Crystal Chandelier adds a luxurious touch to any staircase, foyer, living room, or villa. Featuring a traditional shape, with sparkling crystal pendants designed to sway beautifully in the canMLelight, this elegant piece is an ideal choice for those seeking a quality crystal chandelier.
- The size shown in the picture is?D47.2"*59.1"
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury, Traditional, Classic |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Luxury Classic Clear Crystal Chandelier for Foyer/Staircase/Entryway/Hallway
Luxury Classic Clear Crystal Chandelier for Foyer/Staircase/Entryway/Hallway
This Traditional CanMLe Crystal Chandelier adds a luxurious touch to any staircase, foyer, living room, or villa. Featuring a traditional shape, with sparkling crystal pendants designed to sway beautifully in the canMLelight, this elegant piece is an ideal choice for those seeking a quality crystal chandelier.
- The size shown in the picture is?D47.2"*59.1"
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury, Traditional, Classic |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Traditional CanMLe Crystal Chandelier adds a luxurious touch to any staircase, foyer, living room, or villa. Featuring a traditional shape, with sparkling crystal pendants designed to sway beautifully in the canMLelight, this elegant piece is an ideal choice for those seeking a quality crystal chandelier.
- The size shown in the picture is?D47.2"*59.1"
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury, Traditional, Classic |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20©O-50©O |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















