Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant for Staircase/Foyer/Entryway/Hallway
Elevate your home decor with our Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant. The unique, handcrafted blown glass shade combines classical and industrial elements for a captivating design. Perfect for staircase, foyer, entryway, or hallway, this pendant showcases the skilled craftsmanship of our artisans.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Glass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source |
Integrated LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape | Geometric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Entryway/Hallway |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant for Staircase/Foyer/Entryway/Hallway
Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant for Staircase/Foyer/Entryway/Hallway
Elevate your home decor with our Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant. The unique, handcrafted blown glass shade combines classical and industrial elements for a captivating design. Perfect for staircase, foyer, entryway, or hallway, this pendant showcases the skilled craftsmanship of our artisans.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Glass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source |
Integrated LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape | Geometric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Entryway/Hallway |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,999.00
-70%$1,999.00
$599.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your home decor with our Modern Artisan Crafted Geometric Optic Glass Pendant. The unique, handcrafted blown glass shade combines classical and industrial elements for a captivating design. Perfect for staircase, foyer, entryway, or hallway, this pendant showcases the skilled craftsmanship of our artisans.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Glass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source |
Integrated LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape | Geometric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Entryway/Hallway |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















