Modern Basket Chandelier for Living/Dining Room
This modern, stylish Italian pendant lamp features black & white elements for a simple, yet unique style. Perfect for bringing a timeless, sophisticated look to any room.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape: | Ball |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling/Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Ball |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





















Modern Basket Chandelier for Living/Dining Room
Modern Basket Chandelier for Living/Dining Room
This modern, stylish Italian pendant lamp features black & white elements for a simple, yet unique style. Perfect for bringing a timeless, sophisticated look to any room.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape: | Ball |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling/Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Ball |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $2,099.00
-70%$2,099.00
$629.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern, stylish Italian pendant lamp features black & white elements for a simple, yet unique style. Perfect for bringing a timeless, sophisticated look to any room.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape: | Ball |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling/Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Ball |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
















