Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier for Living Room/Bedroom
The Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier is the perfect addition to any living room or bedroom. Its adjustable arched arms and six spherical shades allow for personalized placement. Made from steel with an aged brass finish and matte black accents, this oversized chandelier is sure to make a statement in any larger space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27,E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Sputnik |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Rod |
| Wire Length | 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier for Living Room/Bedroom
Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier for Living Room/Bedroom
The Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier is the perfect addition to any living room or bedroom. Its adjustable arched arms and six spherical shades allow for personalized placement. Made from steel with an aged brass finish and matte black accents, this oversized chandelier is sure to make a statement in any larger space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27,E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Sputnik |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Rod |
| Wire Length | 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,699.00
-70%$1,699.00
$509.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Modern Creative Cosmic Sputnik Chandelier is the perfect addition to any living room or bedroom. Its adjustable arched arms and six spherical shades allow for personalized placement. Made from steel with an aged brass finish and matte black accents, this oversized chandelier is sure to make a statement in any larger space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27,E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Sputnik |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Rod |
| Wire Length | 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















