Modern Creative Waterfall Tassel Crystal Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
This creative dining bar crystal chandelier is made of high-quality k9 crystals, creative art cut crystal shade, and elegant structure design to create a rich hierarchy, highlighting the hierarchy and luxury premium surface. After turning on the light, the clear light and shadow flowing between the crystals is like a floating willow, rendering a fluid and elegant romance
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-20㎡ |
| Fixture Shape: | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Modern Creative Waterfall Tassel Crystal Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Modern Creative Waterfall Tassel Crystal Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
This creative dining bar crystal chandelier is made of high-quality k9 crystals, creative art cut crystal shade, and elegant structure design to create a rich hierarchy, highlighting the hierarchy and luxury premium surface. After turning on the light, the clear light and shadow flowing between the crystals is like a floating willow, rendering a fluid and elegant romance
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-20㎡ |
| Fixture Shape: | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,095.00
-70%$1,095.00
$328.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This creative dining bar crystal chandelier is made of high-quality k9 crystals, creative art cut crystal shade, and elegant structure design to create a rich hierarchy, highlighting the hierarchy and luxury premium surface. After turning on the light, the clear light and shadow flowing between the crystals is like a floating willow, rendering a fluid and elegant romance
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-20㎡ |
| Fixture Shape: | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
















