Modern Linear/Round Floral Branches Crystal Chandelier
Dimension:
Linear:L56.3"*W15.5"*H11.9"(L143cm*W39.4cm*H30.2cm)

Round:D35.4"*H8.5"(D90cm*H21.6cm)

Specification
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Brass, Crystal |
| Style: | Modern |
| Canopy | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wire(118.1" Maximum) |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
| Brand | Merlinlamps |
Note:
Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Modern Linear/Round Floral Branches Crystal Chandelier
Modern Linear/Round Floral Branches Crystal Chandelier
Dimension:
Linear:L56.3"*W15.5"*H11.9"(L143cm*W39.4cm*H30.2cm)

Round:D35.4"*H8.5"(D90cm*H21.6cm)

Specification
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Brass, Crystal |
| Style: | Modern |
| Canopy | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wire(118.1" Maximum) |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
| Brand | Merlinlamps |
Note:
Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
Original: $2,640.00
-70%$2,640.00
$792.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension:
Linear:L56.3"*W15.5"*H11.9"(L143cm*W39.4cm*H30.2cm)

Round:D35.4"*H8.5"(D90cm*H21.6cm)

Specification
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Brass, Crystal |
| Style: | Modern |
| Canopy | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wire(118.1" Maximum) |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
| Brand | Merlinlamps |
Note:
Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
















