Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Elevate your dining room or kitchen island with our Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier. Crafted with a painted iron ceiling and glass lampshade, this chandelier not only adds aesthetic appeal but creates a cozy atmosphere for your space. Enhance your views and set the perfect mood with this stylish addition.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Elevate your dining room or kitchen island with our Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier. Crafted with a painted iron ceiling and glass lampshade, this chandelier not only adds aesthetic appeal but creates a cozy atmosphere for your space. Enhance your views and set the perfect mood with this stylish addition.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,499.00
-70%$1,499.00
$449.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your dining room or kitchen island with our Modern Linear Smoky Gray Glass Globe Shade Chandelier. Crafted with a painted iron ceiling and glass lampshade, this chandelier not only adds aesthetic appeal but creates a cozy atmosphere for your space. Enhance your views and set the perfect mood with this stylish addition.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | E27 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















