Modern Luxury 2 Layers Crystal Rod Gold Leaves Pendant Light for Living Room/Bedroom
This luxury chandelier is made of high quality K9 crystal and metal material.This chandelier features a cascading arrangement of handcrafted metal willow leaves topped with octagonal faceted crystals. The crystal rods refract the light to bring a layer of elegance and illumination to your home space.Perfect for installation in living room,dining room,bedroom,foyer,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Modern Luxury 2 Layers Crystal Rod Gold Leaves Pendant Light for Living Room/Bedroom
Modern Luxury 2 Layers Crystal Rod Gold Leaves Pendant Light for Living Room/Bedroom
This luxury chandelier is made of high quality K9 crystal and metal material.This chandelier features a cascading arrangement of handcrafted metal willow leaves topped with octagonal faceted crystals. The crystal rods refract the light to bring a layer of elegance and illumination to your home space.Perfect for installation in living room,dining room,bedroom,foyer,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,281.00
-70%$1,281.00
$384.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This luxury chandelier is made of high quality K9 crystal and metal material.This chandelier features a cascading arrangement of handcrafted metal willow leaves topped with octagonal faceted crystals. The crystal rods refract the light to bring a layer of elegance and illumination to your home space.Perfect for installation in living room,dining room,bedroom,foyer,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















