Modern Minimalism Pleated Acrylic Ring Round Ceiling Light for Living/ Ding Room/ Bar
Product Details:
This very minimalism eye-catching ring round ceiling light fixture has creative design and superior quality acrylic which make the room extremely white moonlight. It is far more stunning than the picture. The internal structure and clasp match the fluidity of the external plissé diffusor and prevent the accumulation of dust. This ceiling light could create a different modern and simple style in your living room, bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Acrylic |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Ding Room/ Bar |
| Hanging Method | Stainless Steel Wire |
| Wire Length | Adjustable 118.1" Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Modern Minimalism Pleated Acrylic Ring Round Ceiling Light for Living/ Ding Room/ Bar
Modern Minimalism Pleated Acrylic Ring Round Ceiling Light for Living/ Ding Room/ Bar
Product Details:
This very minimalism eye-catching ring round ceiling light fixture has creative design and superior quality acrylic which make the room extremely white moonlight. It is far more stunning than the picture. The internal structure and clasp match the fluidity of the external plissé diffusor and prevent the accumulation of dust. This ceiling light could create a different modern and simple style in your living room, bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Acrylic |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Ding Room/ Bar |
| Hanging Method | Stainless Steel Wire |
| Wire Length | Adjustable 118.1" Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $2,181.00
-70%$2,181.00
$654.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Details:
This very minimalism eye-catching ring round ceiling light fixture has creative design and superior quality acrylic which make the room extremely white moonlight. It is far more stunning than the picture. The internal structure and clasp match the fluidity of the external plissé diffusor and prevent the accumulation of dust. This ceiling light could create a different modern and simple style in your living room, bars, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Acrylic |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Ding Room/ Bar |
| Hanging Method | Stainless Steel Wire |
| Wire Length | Adjustable 118.1" Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















