Modern Spiral Wave Chandelier in Silver/Gold
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:? | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:? | Chain Adjustable |
| Light Source:? | LED?E27 |
| Bulb Included Or Not:? | Yes |
| Dimmable:?? | Yes? |
| Irradiation area:? | 10©O-15©O |
| Size |
?48 cm (18.9¡±)?H:180 cm (70.9¡±) 220 cm (86.6¡±) |
| Warranty | 3?years,?90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Modern Spiral Wave Chandelier in Silver/Gold
Modern Spiral Wave Chandelier in Silver/Gold
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:? | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:? | Chain Adjustable |
| Light Source:? | LED?E27 |
| Bulb Included Or Not:? | Yes |
| Dimmable:?? | Yes? |
| Irradiation area:? | 10©O-15©O |
| Size |
?48 cm (18.9¡±)?H:180 cm (70.9¡±) 220 cm (86.6¡±) |
| Warranty | 3?years,?90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $2,720.99
-70%$2,720.99
$816.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:? | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:? | Chain Adjustable |
| Light Source:? | LED?E27 |
| Bulb Included Or Not:? | Yes |
| Dimmable:?? | Yes? |
| Irradiation area:? | 10©O-15©O |
| Size |
?48 cm (18.9¡±)?H:180 cm (70.9¡±) 220 cm (86.6¡±) |
| Warranty | 3?years,?90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















