Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier
Upgrade your home decor with our Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier. Made with high-quality natural crystals, its sleek linear design is perfect for kitchen islands or living rooms. The perfect combination of quality and detail ensures a luxurious touch to any space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED(Included) |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method | Wire |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier
Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier
Upgrade your home decor with our Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier. Made with high-quality natural crystals, its sleek linear design is perfect for kitchen islands or living rooms. The perfect combination of quality and detail ensures a luxurious touch to any space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED(Included) |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method | Wire |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,599.00
-70%$1,599.00
$479.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your home decor with our Modern Style Linear Natural Crystal Chandelier. Made with high-quality natural crystals, its sleek linear design is perfect for kitchen islands or living rooms. The perfect combination of quality and detail ensures a luxurious touch to any space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED(Included) |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Linear |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Dining Room |
| Hanging Method | Wire |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















