Modern Wavy Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Expertly crafted with a sleek and modern design, the Modern Wavy Chandelier is the perfect addition to any dining room or kitchen island. The unique wavy shape adds a touch of sophistication to any space, making it a statement piece that will elevate your home decor. Experience a touch of contemporary elegance with this stunning pendant lamp.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Silicone |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Modern Wavy Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Modern Wavy Chandelier for Dining Room/Kitchen Island
Expertly crafted with a sleek and modern design, the Modern Wavy Chandelier is the perfect addition to any dining room or kitchen island. The unique wavy shape adds a touch of sophistication to any space, making it a statement piece that will elevate your home decor. Experience a touch of contemporary elegance with this stunning pendant lamp.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Silicone |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,599.00
-70%$1,599.00
$479.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly crafted with a sleek and modern design, the Modern Wavy Chandelier is the perfect addition to any dining room or kitchen island. The unique wavy shape adds a touch of sophistication to any space, making it a statement piece that will elevate your home decor. Experience a touch of contemporary elegance with this stunning pendant lamp.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Silicone |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | No |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Wires |
| Wire Length | 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















