New Modern Luxury Rectangle Art Design Butterfly Crystal Chandelier for Kitchen Island/Dining Area
The new crystal chandelier is made of high quality crystals and hardware, simulation hardware flowers viviMLy inlaid in the surface of the lamp body, with clear crystal beads and crystal bars, butterfly pendant in the crystal hidden, this chandelier design with a sense of art at the same time the pursuit of vitality and vitality, whether hanging above the dining table or decorated in the kitchen long island table, can meet the demand for illumination at the same time to add elegance and advanced beauty for your space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/ Kitchen Island |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

New Modern Luxury Rectangle Art Design Butterfly Crystal Chandelier for Kitchen Island/Dining Area
New Modern Luxury Rectangle Art Design Butterfly Crystal Chandelier for Kitchen Island/Dining Area
The new crystal chandelier is made of high quality crystals and hardware, simulation hardware flowers viviMLy inlaid in the surface of the lamp body, with clear crystal beads and crystal bars, butterfly pendant in the crystal hidden, this chandelier design with a sense of art at the same time the pursuit of vitality and vitality, whether hanging above the dining table or decorated in the kitchen long island table, can meet the demand for illumination at the same time to add elegance and advanced beauty for your space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/ Kitchen Island |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The new crystal chandelier is made of high quality crystals and hardware, simulation hardware flowers viviMLy inlaid in the surface of the lamp body, with clear crystal beads and crystal bars, butterfly pendant in the crystal hidden, this chandelier design with a sense of art at the same time the pursuit of vitality and vitality, whether hanging above the dining table or decorated in the kitchen long island table, can meet the demand for illumination at the same time to add elegance and advanced beauty for your space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-30©O |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/ Kitchen Island |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















