Nordic Vintage Candle Pendant Romantic Crystal Chandelier for Bedroom / Dining Room / Living Room
This chandelier is made of iron and high quality crystals, with multiple processes for saturated color and durability. This classic chandelier has candle-like bulb stems placed on curved iron arms, with small trays made of crystal underneath the electronic candles. A chain of beads made of crystals surrounds the iron body of the lamp, giving it a sophisticated feel and a softness. A crystal charm in the shape of an angel's tear dangles from the center and below, illuminating the space with sparkling light through the magnificent crystal strands. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for a variety of applications, including dining rooms, living rooms, bedrooms, cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Nordic Vintage Candle Pendant Romantic Crystal Chandelier for Bedroom / Dining Room / Living Room
Nordic Vintage Candle Pendant Romantic Crystal Chandelier for Bedroom / Dining Room / Living Room
This chandelier is made of iron and high quality crystals, with multiple processes for saturated color and durability. This classic chandelier has candle-like bulb stems placed on curved iron arms, with small trays made of crystal underneath the electronic candles. A chain of beads made of crystals surrounds the iron body of the lamp, giving it a sophisticated feel and a softness. A crystal charm in the shape of an angel's tear dangles from the center and below, illuminating the space with sparkling light through the magnificent crystal strands. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for a variety of applications, including dining rooms, living rooms, bedrooms, cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,299.00
-70%$1,299.00
$389.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of iron and high quality crystals, with multiple processes for saturated color and durability. This classic chandelier has candle-like bulb stems placed on curved iron arms, with small trays made of crystal underneath the electronic candles. A chain of beads made of crystals surrounds the iron body of the lamp, giving it a sophisticated feel and a softness. A crystal charm in the shape of an angel's tear dangles from the center and below, illuminating the space with sparkling light through the magnificent crystal strands. It is absolutely stunning whether the lights are on or off. Suitable for a variety of applications, including dining rooms, living rooms, bedrooms, cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















