Ornate French Antique Crystal Ceiling Chandelier
This candle chandelier is the perfect combination of luxury, classic style, and romantic atmosphere. Its fine-crafted details evoke a regal, courtly feel with a vintage twist. Enjoy the ambiance it adds to your living space with its intricate design.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| 10㎡-25㎡ | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Ornate French Antique Crystal Ceiling Chandelier
Ornate French Antique Crystal Ceiling Chandelier
This candle chandelier is the perfect combination of luxury, classic style, and romantic atmosphere. Its fine-crafted details evoke a regal, courtly feel with a vintage twist. Enjoy the ambiance it adds to your living space with its intricate design.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| 10㎡-25㎡ | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,269.00
-70%$1,269.00
$380.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This candle chandelier is the perfect combination of luxury, classic style, and romantic atmosphere. Its fine-crafted details evoke a regal, courtly feel with a vintage twist. Enjoy the ambiance it adds to your living space with its intricate design.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| 10㎡-25㎡ | 10㎡-25㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
















