Oversized 3-tiered Art Empire Crystal Chandelier Traditional Luxury Foyer/Hallway Ceiling Light Fixture
This oversized luxury crystal chandelier with 3 layers of circular design and high quality k9 crystal tubes at the connection visually stretches the sense of space use. The interplay of round and rectangle also makes this lamp present a spontaneous and jumpy feeling, no dull solemnity, every crystal beads and crystal tubes are matched with each other, presenting a senior sense of elegance, we provide many sizes for you to choose, whether it is home decoration or commercial decoration can well catch people's eyes.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Stainless Steel?Chain |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3?Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Oversized 3-tiered Art Empire Crystal Chandelier Traditional Luxury Foyer/Hallway Ceiling Light Fixture
Oversized 3-tiered Art Empire Crystal Chandelier Traditional Luxury Foyer/Hallway Ceiling Light Fixture
This oversized luxury crystal chandelier with 3 layers of circular design and high quality k9 crystal tubes at the connection visually stretches the sense of space use. The interplay of round and rectangle also makes this lamp present a spontaneous and jumpy feeling, no dull solemnity, every crystal beads and crystal tubes are matched with each other, presenting a senior sense of elegance, we provide many sizes for you to choose, whether it is home decoration or commercial decoration can well catch people's eyes.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Stainless Steel?Chain |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3?Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,722.99
-70%$1,722.99
$516.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This oversized luxury crystal chandelier with 3 layers of circular design and high quality k9 crystal tubes at the connection visually stretches the sense of space use. The interplay of round and rectangle also makes this lamp present a spontaneous and jumpy feeling, no dull solemnity, every crystal beads and crystal tubes are matched with each other, presenting a senior sense of elegance, we provide many sizes for you to choose, whether it is home decoration or commercial decoration can well catch people's eyes.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Stainless Steel?Chain |
| Chain Length? | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3?Years, 90 days no reason to return |
















