Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
This is Merlin Lamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E12 |
| Bulb Wattage | 5W |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Entryway/ Big Hallway |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
Oversized Modern Creative Flush Mount Round Multi-layers Crystal Pendant Chandelier for Living/Dining Room/Hallway
This is Merlin Lamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E12 |
| Bulb Wattage | 5W |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Entryway/ Big Hallway |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,033.99
-70%$1,033.99
$310.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is Merlin Lamps' new ceiling-mounted crystal chandelier, with an oversized circular multi-layered shape with a layered look and shiny crystal rods neatly arranged on the surface of the lamp body around a metal hollowed-out mirror with a creative chrome finish, bringing a touch of luxury and sparkle. Luxurious and elegant, this lamp is particularly suitable for decorating spaces such as living rooms, dining rooms and foyers, creating a sense of sophistication.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Modern |
| Light Source | E12 |
| Bulb Wattage | 5W |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Entryway/ Big Hallway |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
















