Post-modern Light Luxury Oval/Round Tiered Tassel Crystal Chandelier in Gold Finish for Living/Dining Room
Simple and luxury, this chandelier features a gold metal finish with tasseled crystals, making it sparkle everywhere it shines. It is very eye-catching even when the lights are not on. This chandelier is available in three styles of your choice, you can choose the right type of light according to your needs. Suitable for installation in living room, dining room, bedroom, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Post-modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round/ Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Post-modern Light Luxury Oval/Round Tiered Tassel Crystal Chandelier in Gold Finish for Living/Dining Room
Post-modern Light Luxury Oval/Round Tiered Tassel Crystal Chandelier in Gold Finish for Living/Dining Room
Simple and luxury, this chandelier features a gold metal finish with tasseled crystals, making it sparkle everywhere it shines. It is very eye-catching even when the lights are not on. This chandelier is available in three styles of your choice, you can choose the right type of light according to your needs. Suitable for installation in living room, dining room, bedroom, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Post-modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round/ Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,149.00
-70%$1,149.00
$344.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple and luxury, this chandelier features a gold metal finish with tasseled crystals, making it sparkle everywhere it shines. It is very eye-catching even when the lights are not on. This chandelier is available in three styles of your choice, you can choose the right type of light according to your needs. Suitable for installation in living room, dining room, bedroom, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Post-modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round/ Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
















