Modern Art Creative Ring Crystal Pendant Light Gold/Chrome Entryway/Bedside Light Fixture
The frame is made out of stainless steel and it comes with a clear crystal accent. The LED bulb is integrated into the frame.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Butterfly |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 51.2"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Modern Art Creative Ring Crystal Pendant Light Gold/Chrome Entryway/Bedside Light Fixture
Modern Art Creative Ring Crystal Pendant Light Gold/Chrome Entryway/Bedside Light Fixture
The frame is made out of stainless steel and it comes with a clear crystal accent. The LED bulb is integrated into the frame.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Butterfly |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 51.2"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $399.00
-70%$399.00
$119.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The frame is made out of stainless steel and it comes with a clear crystal accent. The LED bulb is integrated into the frame.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Butterfly |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Low-ceiling |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 51.2"Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
















